pátek 31. března 2017

Kdo je kdo ve světě stínů

Autor: Cassandra Clare, Cassandra Jean 

Rok vydání: 2016

Počet stran: 208

Nakladatelství: Slovart

Moje hodnocení: 5/5


Anotace: Tato nádherná kniha, doprovázená kolekcí kreseb Cassandry Jeanové, inspirovaných viktoriánskou květomluvou, představuje postavy ze sérií Nástroje smrti, Pekelné stroje, Akademie lovců stínů, Temné lsti a dalších. Jednotlivé portréty doprovázejí vybrané poznámky a dosud neznámé podrobnosti o postavách. Nepostradatelná součást knihovny každého fanouška Cassandry Clareové. 

* * * 

Kdo je kdo ve světě stínů je unikátní kousek do sbírky pro všechny fanoušky Cassandry Clare a jejích knih. Kniha obsahuje kresby všech důležitých postav z Cassandřiných knižních sérií a kromě velice povedených kreseb, které má na svědomí poměrně uznávaná ilustrátorka, jmenovkyně Cassie Clare  – Cassandra Jean, kniha obsahuje o každé postavě i krátkou, zajímavou informaci, se kterou čtenáři v původních sériích nebyli obeznámeni.

Vyobrazení postav je inspirováno viktoriánskou květomluvou, každé postavě je tedy přidělena rostlina, která ji určitým způsobem charakterizuje. Kromě kreseb, které jsou samy o sobě moc vydařené, právě zakomponování květomluvy dělá knihu jedinečnou. 

Informace o postavách jsou sice nové, ale pro samotný děj příběhu nejsou podstatné. Jde spíše o zajímavosti, které souvisí s charakterem dané postavy, takže čtenáře, kteří mají knihy Cassandry rádi a postavy v nich si opravdu oblíbili, jistě potěší. Nedoporučuji je ovšem číst, pokud jste některou sérii ještě nečetli a nechcete si kazit překvapení. Někdy stačí očima jen zalétnou k úvodní „hlavičce“ s informacemi o roku narození, druhu, oblíbené zbrani a příjmení a máte po zážitku nebo momentu překvapení při následném čtení dané série. Vzhledem k tomu, že u nás vyšli kompletní jen dvě autorčiny série – Nástroje smrti a Pekelné stroje, jsem se u kreseb postav z ostatních sérií kochala jen krásnými kresbami. V květnu plánuje nakladatelství Slovart vydání Lady Midnight (Paní půlnoci), což má být plánovaná trilogie a podle hodnocení mnoha zahraničních recenzentů je to zatím nejlepší kniha, kterou autorka napsala. Takže se opravdu máme na co těšit. 

Tento ilustrovaný průvodce je rozhodně skvělým sběratelským kousek pro všechny, kteří milují svět lovců stínů a postavy v něm. Ty, které baví prohlížet si různé fanarty knižních postav, tahle kniha určitě potěší. Cassandra Jean je velmi talentovaná, a přestože se třeba ne vždy ztotožníte s představou ilustrátorky, její kresby prostě musíte obdivovat. Doporučuji spíše zarytým fanouškům lovců stínů, takovým, kteří se ke knize budou vracet, protože přesně k tomu přímo vybízí.

Nakonec bych jen krátce chtěla poukázat na to, jak krásně je kniha zpracovaná. Za plně barevné ilustrace na bílém papíře samozřejmě obrovský palec nahoru, nicméně zevnějšek knihy není o nic méně atraktivní a vypadá naprosto luxusně.

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji nakladatelství Slovart.
Pokud vás kniha zaujala, můžete ji zakoupit ZDE.

Žádné komentáře:

Okomentovat